חנות ספרים תרומה / הרשמה france

מי יזם את שליחת המרגלים?

מאמר פרשת שלח לך
הרב שאול דוד בוצ'קו, 19/06/2019 13:12:33
בסיפור המרגלים המופיע בראש פרשתנו מתואר כי הקב"ה הוא שיזם את שליחת המרגלים:
וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר. שְׁלַח לְךָ אֲנָשִׁים וְיָתֻרוּ אֶת אֶרֶץ כְּנַעַן אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל אִישׁ אֶחָד אִישׁ אֶחָד לְמַטֵּה אֲבֹתָיו תִּשְׁלָחוּ כֹּל נָשִׂיא בָהֶם. וַיִּשְׁלַח אֹתָם מֹשֶׁה מִמִּדְבַּר פָּארָן עַל פִּי ה'..." (במדבר יג, א-ג).
ואולם, קריאה פשוטה בפרשת דברים מגלה כי היוזמה באה דווקא מבני ישראל: 
וַתִּקְרְבוּן אֵלַי כֻּלְּכֶם וַתֹּאמְרוּ נִשְׁלְחָה אֲנָשִׁים לְפָנֵינוּ וְיַחְפְּרוּ לָנוּ אֶת הָאָרֶץ וְיָשִׁבוּ אֹתָנוּ דָּבָר אֶת הַדֶּרֶךְ אֲשֶׁר נַעֲלֶה בָּהּ וְאֵת הֶעָרִים אֲשֶׁר נָבֹא אֲלֵיהֶן (דברים א, כב).
מהי האמת? האם הקב"ה הורה לעם לשלוח מרגלים או שמא הייתה זו בקשת העם? רש"י מפרש כי בני ישראל היו היוזמים, וזו הייתה תחילת נפילתם, אך הקב"ה נענה לבקשתם בחיוב. 
ננסה להבין את מהותה של יוזמת העם.
יוזמתם של בני ישראל נבעה מסירוב פנימי להמשיך ולהתנהל בהנהגה הניסית שהובילה אותם מעת יציאתם ממצרים. הם ביקשו להיות עם ככל העמים, אחראיים לגורלם ודואגים בעצמם לעתידם, ואת ה' השליכו כביכול אחרי גוום. 
אם כן מדוע לא נענשו מייד אלא רק אחרי שחזרו ומרדו? ומדוע הוצגו הדברים בפרשתנו כאילו היוזמה באה מאת ה'?
התשובה נעוצה בהבנה כי יוזמת העם היא יוזמה מבורכת עד מאוד בבסיסה, אך הדרך ליישומה הרת סכנות. האדם נדרש לפעול למען עתידו, אך בה בעת עליו להאמין בא-ל הרואה ואיננו נראה, המשגיח ומציל אף כשאיננו מורגש. דאגת האדם לגורלו ולעולמו מושרשת בתכלית הבריאה, ולכן הייתה הסכמת ה' לבקשת העם אמיתית וכנה, ולמעלה מזה, היה בה ממד של ציווי ממשי. 
אך הסתבר שהעם עוד לא הגיע לבשלות הנדרשת לנשיאה באחריות כה גדולה, והגרוע מכול קרה. עם ישראל חטא ומרד ונאלץ לצאת להשתלמות חינוכית של 40 שנה במדבר כדי ללמוד לשלב יחדיו אחריות ואומץ לב ולפעול מתוך עצמאות ואמונה הכרוכות זו בזו.
בתחילת ספר יהושע נגלה כי ה' לא חזר בו מהדרישה "שְׁלַח לְךָ אֲנָשִׁים" אלא רק דחה את מימושה. המימוש הראוי התאפשר רק אחרי סדרת החינוך ארוכת השנים שעברו ישראל, ובמלחמתם על הארץ בהנהגת יהושע הם כבשו אותה בדרך טבעית, בכוחות של צבא אנושי, בידיעה שא-ל חי פועל בקרבם ונמצא עם יהושע ועימם כשם שהיה עם משה.
פעולתו של האדם בעולם היא תכלית הבריאה. בשישה ימים ברא ה' את עולמו, וביום השביעי שבת ויינפש – ואת השרביט העביר לאדם.* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר