חנות ספרים תרומה / הרשמה france

שרשרת

מאמר לפרשת וירא
הרב שאול דוד בוצ'קו, 04/11/2020 21:27:54

מידת החסד המיוחדת של אברהם אבינו באה לידי ביטוי נפלא בפתיחת פרשתנו – בהכנסת האורחים שהוא מקיים בכל מאודו: הוא יושב בפתח אוהלו בהמתנה לאורחים ונושא את עיניו לחפשם, הוא רץ לקראתם, דואג לרווחתם ומכין בעבורם סעודת מלכים, ובסוף אף הולך עימם ללוותם בדרכם.

אברהם מגויס כל-כולו לקיום המצווה, במסירות ובזריזות הניכרות היטב בפסוקים:

"וַיְמַהֵר אַבְרָהָם הָאֹהֱלָה אֶל שָׂרָה וַיֹּאמֶר מַהֲרִי שְׁלֹשׁ סְאִים קֶמַח סֹלֶת לוּשִׁי וַעֲשִׂי עֻגוֹת. וְאֶל הַבָּקָר רָץ אַבְרָהָם וַיִּקַּח בֶּן בָּקָר רַךְ וָטוֹב וַיִּתֵּן אֶל הַנַּעַר וַיְמַהֵר לַעֲשׂוֹת אֹתוֹ. וַיִּקַּח חֶמְאָה וְחָלָב וּבֶן הַבָּקָר אֲשֶׁר עָשָׂה וַיִּתֵּן לִפְנֵיהֶם וְהוּא עֹמֵד עֲלֵיהֶם תַּחַת הָעֵץ וַיֹּאכֵלוּ" (וירא יח, ו-ח).

אין ספק כי הכנסת אורחים היא מצווה יקרה, אך האם זו חובה מן התורה, שיש לקיימה בכל עת וההימנעות ממנה היא בגדר עוון – או שמא חיובה תלוי-מציאות, ויש לקיימה רק אם נקרו אורחים לפנינו?

הרמב"ם סובר שמצוות הכנסת אורחים נובעת ממצוות "ואהבת לרעך כמוך", המחנכת לערבות הדדית ולעזרה לאדם הנמצא במצוקה. מכוחה של מצוות אהבת הרֵעַ האדם נדרש לבקר חולים ולסייע בהכנסת אורחים למי שאין לו איפה לשהות או היכן לסעוד; בעשותו כן הוא מקיים מצווה גדולה, אך אין הוא מחויב להזמין אורחים מיוזמתו.

לעומת זאת יש ראשונים הרואים במצוות הכנסת אורחים מצווה בפני עצמה – שאיננה כלולה במצוות אהבת הרֵעַ. זוהי למשל דעתו של בעל הלכות גדולות, מגאוני בבל אחרי חתימת התלמוד, ולפיה אין להסתפק בקיום המצווה בשעה שבאה לידינו אלא עלינו לחזר אחריה, כשם שאברהם אבינו המתין בפתח ביתו אף שהיה חולה – ותר בעיניו אחר אנשים בשל תשוקתו הרבה להביא אורחים בצל קורתו.   

אברהם אבינו למד מצווה זו מה' יתברך, אשר ירד בכבודו ובעצמו לבקרו כשחלה בעקבות קיום מצוות ברית המילה. כשראה אברהם שהקב"ה בכל גודלו מקיים מצוות ביקור חולים ביקש גם הוא ללכת בדרכיו – ויצא לחפש אורחים. ייתכן שהביקור המכונן של ה' יתברך הוא אשר העלה את אברהם אבינו למדרגתו הגבוהה, ומכאן שערכו של חסד שאדם גומל עם חברו איננו מתמצה רק בסיוע המיידי; הוא עשוי להשפיע על כל מהות חייו, לקדם אותו ולטעת בו את הרצון לקיים מצוות דומות בעצמו ולגמול חסד עם אחרים בכל ליבו כשיתהפך הגלגל לטובתו.

מצווה אחת מובילה לשרשרת של טוב.* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר