חנות ספרים תרומה / הרשמה france

בדרך לעם סגולה - מאמר פרשת וארא-לשמוע קול תורה

המקור המופיע בפרשתנו לאפליות ישראל בהחלטות האו"ם ובעיני העולם כולו.
הרב שאול דוד בוצ'קו, 24/01/2017 11:11:21

לשמוע קול תורה – פסוק השבוע

פרשת וארא

בדרך לעם סגולה

בשנים האחרונות גינו באו"ם את מדינת ישראל 15 פעמים, ואילו את שאר כל מדינות העולם גינו שש פעמים בסך הכול. הפליה זו טמונה בפסוקים בפרשתנו, ואולי יש בה מעין מרד בתגובה להפליה מצדו של ה' יתברך:

"וְהִפְלֵיתִי בַיּוֹם הַהוּא אֶת אֶרֶץ גֹּשֶׁן אֲשֶׁר עַמִּי עֹמֵד עָלֶיהָ לְבִלְתִּי הֱיוֹת שָׁם עָרֹב... וְשַׂמְתִּי פְדֻת בֵּין עַמִּי וּבֵין עַמֶּךָ לְמָחָר יִהְיֶה הָאֹת הַזֶּה" (שמות ח, יח-יט);

"וְהִפְלָה ה' בֵּין מִקְנֵה יִשְׂרָאֵל וּבֵין מִקְנֵה מִצְרָיִם וְלֹא יָמוּת מִכָּל לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל דָּבָר" (שם ט, ד);

"רַק בְּאֶרֶץ גֹּשֶׁן אֲשֶׁר שָׁם בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֹא הָיָה בָּרָד" (שם פס' כו).

השלב הראשון בגאולה הוא ההיפרדות מן העם המצרי. היפרדות זו מסמנת את דרכו של העם היהודי לעבר הר סיני – שם הוא יקבל את התורה ומשם ימשיך לארץ ישראל שבה יחיה על פי תורה זו.

אחד מתלמידיי סיפר לי שבצעירותו הוא למד בבית ספר שאינו יהודי בצרפת, בתקופה שעוד לא היה מודע ליהדותו. בכיתתו למדו נוצרים ומוסלמים, דתיים וכופרים באל, לבנים, שחורים וצהובים – כולם למדו יחד תחת קורת גג אחת. לעתים הם רבו ביניהם, אך תמיד השלימו והמשיכו הלאה. כשנודע לחבריו שהוא יהודי התאחדו כולם נגדו. כל ילדי הכיתה, כל הצבעים וכל האמונות עמדו מעבר אחד – והוא מן העבר השני.

מדינת ישראל משקיעה מאמצים להיות מדינה ככל המדינות, אך כל מאמציה עולים בתוהו. כי מדינת ישראל איננה ככל המדינות, היא מדינת העם היהודי שהקב"ה הפרידוֹ מכל העמים וייחדוֹ להיות לו סגולה מכל העמים. היפרדות זו היא כמובן ניסיון קשה מאוד, אך כאשר מבינים את גודל משמעותה של הסגולה יש בה כדי להלהיב אותנו לקיים את ייעודנו הייחודי שייטיב לבסוף לכל העולם כולו.


                        שאול דוד בוצ'קו

* על מנת להוריד את השיעורים ניתן - 1. להורידם באמצעות תוכנות או אתרים המיועדים לכך [למשל דרך לחיצה כאן]. 2. לפנות אלינו דרך הצור קשר שבאתר.

בניית אתרים | יצירת קשר